Apskatīt kartē

Ekspedīcijas piezīmes. Alojas novads

Radot “Radiožurnāla” aizmetņus, šovasar mūsu ceļi veda uz dažnedažādām Latvijas vietām. Meklējot rakstu varoņus, viesojāmies pašvaldībās, pilsētās, ciemos, miestos un viensētās. Daudzi no tiem mūs ne gluži pārsteidza nesagatavotus, bet tā vai citādi nolika mūs “uz nelielas pauzes”.
Lasīt vairāk

Mistiskā Regīna Ezera

Lasīt vairāk

Arhips Kuindži un taureņu spārni (1842–1910)

Lasīt vairāk

Sloveckis

Lasīt vairāk

Johans Valters

Lasīt vairāk

Purvīšu dzimtas sākums un Vilhelma Kārļa Purvīša vectēvs. JĒKABS PURVĪTIS

Lasīt vairāk

Mariona

Lasīt vairāk

Vilhelma Purvīša nozīme Ķemera dzīvē. Epizodes

Lasīt vairāk

AUSEKLIS (1850-1879) JAUNPIEBALGĀ

Lasīt vairāk

Ritums Ivanovs

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes. Cēsu novads

Lasīt vairāk

Kārlis Skalbe. Dzejnieks un Zetlīziņa.

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Gulbenes novads

Lasīt vairāk

Pēteris Šmits. Folkloras problēmas.

Lasīt vairāk

Brā’āļi

Lasīt vairāk

Veidenbaums. Ceļotājs apziņā, laikā un telpā

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Valmieras novads

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes. Savvaļa

Lasīt vairāk

Pauls Valdens. Fizikāli organiskās ķīmijas pamatlicējs.

(1863. gada 26. jūlijs – 1957. gada 22. janvāris)
Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Olaines novads

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Siguldas novads

Lasīt vairāk

Krietnais kritiķis Zeiferts

Lasīt vairāk

Pastāvēs, kas nemainīsies

Lasīt vairāk

ANTRA LIEDSKALNIŅA

Lasīt vairāk

Emīls Dārziņš. In Limbo.

In limbo – nemainīgs stāvoklis, kurā kāds ir aizmirsts, atstāts vai nonācis pats. Stāvoklis, kurā neviens nezina kas notiks un kad (un vai vispār) tas notiks. Emīls Dārziņš – cilvēks, komponists, kurš piedzima Jaunpiebalgā 1875.gada 3.novembrī, bet savos ideālos un vīzijās ir iestidzis nu jau arī mūsdienās.
Lasīt vairāk

Krodera paradoksi

Lasīt vairāk

Jūlijs Madernieks. Ornaments.

Lasīt vairāk

Bēru dzimtas mantojums Ventspils novadā

Bēru dzimtas heraldisko lāci sāku ķert pirms desmit gadiem, kad Rīgā pavadītais studiju laiks mani domās arvien vilināja atgriezties mājās – Popē. Šo gadu laikā, lāča pēdas ir izdevies sadzīt gan Popes muižas vēsturiskās ēdamzāles oriģinālo mēbeļu veidolā, parka dekoratīvās vāzes izskatā, gan arī arhīva materiālu izcilos paraugos. Tā gluži vienkārši, sekojot Bēru dzimtas lācim, izdevās izstrādāt arī savu maģistra darbu vēsturē, kas ļāva vēl plašāk izzināt šā unikālā mantojuma nozīmi un nepieciešamību to nosargāt.
Lasīt vairāk

Raimonds Rudzāts. Sporta Pote

Ekspedīcijā Siguldas novadā secinājām, ka tas ir pārpilns ar sporta adrenalīnu. Lēkšanas, lidošanas, laišanās, iešanas, skriešanas, šļūkšanas – aktivitātes teju visām gaumēm un spējām. Tāpēc nolēmu painteresēties – kopš kura laika sports ir tik ļoti pārņēmis Siguldas senleju. Tā kā ikdienu mēdzu pavadīt kopā ar sporta žurnālistiem, veicu nelielu aptauju, lai noskaidrotu, kurš siguldietis varētu pavērt priekškaru uz demokrātiskā sporta uzplaukumu Siguldas novadā. Visi uzrunātie norādīja uz vienu un to pašu cilvēku – Raimondu Rudzātu. Sporta žurnālists, sporta entuziasts, siguldietis un piedevām – brīnumu organizators savā “R. R. fondā”. Mums noteikti bija jāaprunājas!
Lasīt vairāk

Ko uzglabā iezis?

Visticamāk, katrs, kurš mērojis ceļu no Rīgas Valmieras virzienā, caurbraucot Murjāņiem, ir nopētījis Siguldas novadā esošās Inčukalna dabasgāzes krātuves varenos vārtus. Pirmās domas, kas nāk prātā – tas noteikti ir šausmīgi bīstami! Nacionāla mēroga tehniskā būve, kas aiz vārtiem slēpj... gāzi. Daudz, daudz gāzes. Noteikti – lielās mucās vai toveros, noteikti - uz katra tovera ir pa uzlīmei ar miroņgalvu uz oranža trīsstūra. Vēl ticamāk – ja plīst kāds ventilis, tad lai Dievs stāv mums klāt! Un miljons citu izdomājumu, kas rodas cilvēkam, kurš no dabas gāzes krātuves saprot tikpat daudz kā atšķirību starp fadiēza mažoru un sibemola septakordu. Tātad – neko daudz. Mazliet vēlāk, stāvot uzkalniņā pretī Krimuldas baznīcai, kas cilvēka mērogam ir gana tālu, secinām, ka vēl joprojām atrodamies turpat - tieši virs dabas gāzes krātuves. Kad apjēdzam, ka gāzes krātuves mērogs ir 25 km2, un tā aptuveni 700 metru dziļumā sevī tur teju piecus miljardus kubikmetru gāzes, mazliet saļogās ceļi. Bet pēc tam – kļūst interesanti. 700 metru dziļumā ieraktas milzu mucas? Ne taču! Gāze tiek uzkrāta.. iežos. Tā kā tas skan vēl neticamāk, uzmeklējām vienu no mūsu laika spilgtākajiem dabas pētniekiem – zaļgalvi Rvīnu Vardi – lai viņš sniegtu mums atbildes, mieru un nojausmu par to, cik cilvēks tomēr ir maziņš. Lūk, ko viņš mums pastāstīja..
Lasīt vairāk

Siluetu un tēlu pretrunīgā daba

Lasīt vairāk

Rūmī un Imants Ziedonis, ceļš uz grāmatas izdošanu

Lasīt vairāk

Jānis Kuzmins. Mācēt uzvarēt

Lasīt vairāk

Jauno mākslinieku balvas "Pavasaris" izstāde Purvīša muzejā

Purvīša muzejs atklāj jauno mākslinieku balvas “Pavasaris” izstādi muzeja teritorijā, kur 21 lielformāta darbs izstādīts brīvdabā – aptuveni divu kilometru garajā ainavu takā “Purvīša acīm”. Pirmo reizi jauno mākslinieku konkursu Purvīša muzejs organizē kopā ar MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolu un Cēsu pilsētas Mākslas skolu.
Lasīt vairāk

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Lasīt vairāk

Dviete, Sēlija

Cilvēka selekcija

Teksts: Didzis Ruicēns
Cilvēka selekcija

Kādu svētdienas rītu es pamodos ap pieciem no rīta. Tā bija viena no tām svētdienām, kurā iepriekšējā vakarā gulēt aizgāju diezgan agri, tāpēc šāda pamošanās nenāca kā pārsteigums. Īsti ne guļot, ne esot pilnīgā nomodā, atbloķēju telefonu, iegāju YouTube, lai atrastu kādu video, kas palīdzētu vienam no stāvokļiem īstenoties līdz galam. Vai nu, vai… Sērfojot cauri plašajam satura klāstam, uzdūros kādiem animētiem video par kosmosu, astrofiziku un galaktiku uzbūvi. Starp šiem video bija arī viens, kurā vīrietis tādā maigā, gādīgā un mīļā balsī vēstīja par to, kā mums kā cilvēkiem rodas koncepts par citu planētu un galaktiku potenciālajiem iedzīvotājiem. Īsti nespēšu izstāstīt visu video saturu, un tas nemaz nav nepieciešams, tomēr, esot šajā īpatnējā miega/nomoda starpstāvoklī, dzirdēju kādu domu graudu, kas ļāva man aizdomāties. Respektīvi, stāstot par dažādām civilizācijām, autors savā maigajā balsī, ar lielu interesi teica, ka no skudru perspektīvas mēs, cilvēki, viņām esam kā dievi. Esam lieli, vareni, neprognozējami, un viņu dzīvi ietekmējoši. Man uzbūrās galvā aina par kādu cilvēku, kuru man vasarā gan nesanāca personīgi iepazīt, bet daudz par viņu domāt un dzirdēt. Šis cilvēks ir selekcionārs, vīnogu audzētājs un dārzkopis Pauls Sukatnieks (1914 – 1989).

Mazliet kontekstam. Vasarā, pavadot trīs dienas ekspedīcijā Ilūkstes novadā ar fonda Viegli pārstāvjiem, kā vienu no saviem galamērķiem mēs izvēlējāmies Paula Sukatnieka dārzu un mājas Apsītes, kas atrodas Dvietē, netālu no pašas Ilūkstes pilsētas. Ierodoties muzejā mūs sagaidīja tā vadītāja un P. Sukatnieka mantojuma uzturētāja Vanda Gronska. Ar viņas gadību, pirms vairāk kā 10 gadiem muzejs piedzīvoja savu dibināšanu, labiekārtošanu un P. Sukatnieka mantojuma atdzīvināšanu. No Vandas uzzinām, ka muzeja teritorijas labiekārtošanas darbos savu roku pielicis arī Rimants Ziedonis. Vandas stāstu par muzeju un pašu selekcionāru klausījāmies sēžot dārzā, diezgan saulainajā vasaras dienā. Apkārt vīdēja dzīvība, smaržoja augi, viss ziedēja. Stāstot par pašu P. Sukatnieku Vanda atklāja, ka viņš bija noslēgts cilvēks, ļoti pretrunīga personība. Par viņa selekcionāra darbu savulaik daudz ir rakstīts kā vietējas, tā plašāka mēroga laikrakstos. P. Sukatniekam veltītā atvadu rakstā Zemes kopējs – zemes klēpī, ir iespējams uzzināt par selekcionāra atstāto mantojumu, ar kuru mūs iepazīstināja ar Vanda: Viņa mūža darbs – izaudzēt mūsu Latvijas apstākļiem piemērotas, izturīgas vīnogu šķirnes – vainagojies ar labiem rezultātiem. Četrdesmit gados, kurus P. Sukatnieks strādāja ar vīnogām, no daudzām mūsu zemes malām viņš savācis ap 360 vīnogu šķirņu un izaudzējis ap 3000 hibrīdu. Sākumā selekcionāru iepriecināja sala izturīgā šķirne “Dvietes zilā”, tālākie meklējumi noveda pie jaunām, labākām šķirnēm, kuras šobrīd aug dažādās dārzkopju plantācijās. Tās ir “Supaga”, “Sukribe”, “Agra”, “Veldze”, “Veina”, “Zilga”. Tās tagad grezno daudzu individuālo dārzkopju dārzus visā Latvijā. Bez tam republikas dārzkopji viņu pazīst kā meloņu, arbūzu, dažādu augļu un dārzeņu audzēšanas speciālistu.[1]

Pēc šīs publikācijas redzam P. Sukatnieka netsveramo devumu Latvijas augkopībā. Vanda mūs iepazīstināja ar visdažādākajiem selekcionāra piedzīvojumiem, veiksmēm un neveiksmēm, radot savu plašo dārzu. Visu P. Sukatnieka darba mantojumu, augu selekcionēšanas un audzēšanas procesu ir iespējams iepazīt muzeja krājumā. Strādājot pie muzeja restaurācijas, Vanda ir saglabājusi praktiski visas P. Sukatnieka pierakstu burtnīcas, kas būtu neatsverams devums mūsdienu selekcionāriem un biologiem.

Tomēr, kā jau minēju, šajā sarunā mēs uzzinājām par P. Sukatnieka pretrunīgo dabu. Viņš bija fantastisks profesionālis, jomas speciālists, tomēr tas neatsver to, ka pret savu ģimeni un tuvākajiem cilvēkiem viņš bija visīstākais varmāka. Lai izveidotu savu dārzu un to iekoptu, viņš ir ekspluatējis savus ģimenes locekļus, nostrādinājis viņus, tādējādi radot plašas nesaskaņas savā ģimenē, kas, pēc Vandas stāstītā, īsti nav viņu uztraucis. No Vandas stāstītā, nav iespējams izprast viņas attieksmi pret šo P. Sukatnieka dzīves aspektu. Kaut kādā mērā, kas man, personīgi ir diezgan nepieņemami, viņa šķiet apoloģētiska, šo selekcionāra teroru izprotoša, ar domu, ka viņš jau bijis tikai cilvēks. Bet es neesmu pārliecināts, šis ir tīri subjektīvs minējums.

Kā stāsta Vanda, šī cilvēka dzīve esot bijuši augi, dārzs. Arī sadzīvē viņš bijis diezgan īgns vienpatis, kurš, kā sacīt jāsaka, nav bijis diez cik aicinošs cilvēks, kad runa ir bijusi par ciemiņiem. Interesanti gan ir tas, ka viens ciemiņš viņa mājās bijusi gaidīta vienmēr. Runa ir par dzejnieci un tulkotāju Vizmu Belševicu, kuru ar P. Sukatnieku saistījusi vairāku gadu draudzība un vēstuļu apmaiņa. Bez tam, arī veltījuma dzejoļi, ko abi rakstījuši viens otram. Bet viņa bija izņēmums. To ļoti labi iespējams nolasīt arī citos P. Sukatnieka dzejoļos, kas pārsvarā ir veltīti viņa selekcionētajiem augiem, dārzeņiem un augļiem, piemēram, šis autora 72 gadus vecumā rakstītais dzejolis Arbūzi: Arbūziem būs laba vieta / Tepat mūsu pašu Dvietē, / Kā tos aizaudzēt pie mums / Paskaidrošu tūlīt Jums. / Jāņem šķirne agrākā, / Labākā un saldākā / Trīssimti deviņdesmit pieci / Pobediteļ – būs uz pieci. / Jāsēj sēkla zemē vieglā / Podiņos jau maijā piektā, / Audzē lecektīs zem logiem, / Vai arī istabā bez loga. / Astoņpadsmit dienās tie / Stādi būs vislabākie, / Izstāda bez liešanas, / Kopj bez irdināšanas. / Nezāle ja parādās / Tūlīt jāizrauj ir tās, / Vietai jābūt saulaina, / Zemei siltai, smilšainai.[2]

Šādas rūpes un mīlestību pret cilvēkiem P. Sukatnieks izrādījis reti, ja vispār tādas ir izrādījis. Viņš ir sajutis tuvību ar dabu, pat runājis ar to. Šeit es atgriežos pie raksta sākumā minētajām skudrām. Vanda mums atklāj, ka P. Sukatnieka sliktās redzes dēļ, viņš mēdzis gulēt zālē un ļoti lielā tuvumā vērot visas dzīvās radības. Šīm radībām, gluži kā padomju laikrakstiem, P. Sukatnieks bija milzis, cilvēks-jaunradītājs, cilvēks-izgudrotājs. Diezgan nekritisks vērtējums. Pirmām kārtām, viņš bija cilvēks, un, šķiet, ne īpaši labs cilvēks. Gluži kā reizēm skudrām cilvēku lielums un varenība ir mānīga, tā mēdz gadīties arī pašiem cilvēkiem. Kad runa ir par personībām, reizēm paliekam nekritiski, raugāmies tikai uz monētas vienu pusi, aizmirstot to, ka ikviens no mums ir cilvēks. Mūsdienās vērtējums, ģēnijs, pirmkārt, cilvēks, otrkārt, nav pamatojams. Lai mēs kā sabiedrība un indivīdi augtu, mums jābūt spējīgiem kritiski vērtēt ne vien pašiem sevi, bet arī vēsturiskās personas, kas ietekmējušas mūsu laiku.

 

[1] http://periodika.lv/periodika2-viewer/?lang=fr#panel:pa|issue:412647|article:DIVL103|query:Pauls%20Sukatnieks%20

[2] https://www.facebook.com/Dvietesvinogas/photos/pcb.325201102717297/325199689384105

Došanos ekspedīcijā atbalsta: Ilūkstes novada pašvaldība (2021)