Alojas novads, Vidzeme
Ekspedīcijas piezīmes. Māsas Piebalgas
Foto: Elīna Kursīte
Jau sen visiem zināms, ka brāļu un māsu attiecības ir kaut kāda nākamā pakāpe cilvēku evolūcijā. Ir teiciens, ka no naida līdz mīlestībai ir viens solis, bet māsām un brāļiem pat tik daudz nevajag. Taču tādu emociju buķeti, protams, izdzīvo agrā jaunībā, ar gadiem šīm attiecībām pāraugot savdabīgā ekosistēmā, kurā otra sajušana notiek ar “muguras smadzenēm”. Tāpat reizēm notiek arī ar pilsētām. Protams, ekspedīcijas bija divas – gan uz Jaunpiebalgu, gan Vecpiebalgu –, jo nav iespējams jums parādīt vienu, nepieminot otru. Māsas Piebalgas.
Abas ekspedīcijas aizrit tropiskā klimata joslā – Latvijai nu jau tipiskais karstums mijas ar smagnējām lietus šaltīm. Savukārt atrastā informācija par vēsturiskajiem piebaldzēniem liek meklēt atbildes uz samērā svarīgiem jautājumiem arī šodienas Latvijas kontekstā, piemēram: un tas tāpēc, ka šajā apvidū bija tik daudz skolu? Jā, jā – izrādās, izglītībai un turpmākās dzīves kvalitātei ir visai cieša saistība!
Izglītības sistēmai Piebalgā varētu veltīt atsevišķu rakstu (ko arī centīsimies īstenot), taču nosaukšu vien dažus vārdus, kuriem komentārus nevajadzētu prasīt: brāļi Kaudzītes, Kārlis Skalbe, Emīls Dārziņš, Atis Kronvalds, Jānis Roze, Andrejs Pumpurs, Andrievs Niedra, Emilis Melngailis, Jūlijs Madernieks, Marģeris Zariņš un vēl daudz citu savu nospiedumu Latvijas (un ne tikai) kultūrtelpā atstājušu personību! Tas viss – lielākoties pateicoties skolām, attīstītai kultūras dzīvei, aktīvai ceļošanai. Starp citu, brāļi Kaudzītes šo nodarbi diezgan nopietni “paņēma uz sevi”, atvedot uz dzimteni tam laikam revolucionārus interjera dizaina paraugus. Tie bija tik revolucionāri, ka neviens cits neuzdrošinājās neko tādu pamēģināt! Iedomājieties – centrālā apkure, sienas skapji, tapetes, tualete IEKŠĀ mājā? Kurš gan kam tādam piekristu?!
Kārļa Skalbes māja – skandināvu dizaina paraugdemonstrējums. Emīla Dārziņa kristību un nāves cepures vienā istabā, it kā starp tām nepastāvētu laiks. Raimonda Dombrovska spītnieka gēns, kas liek padomāt – vai es dzīvoju ar pilnu krūti? Slavenākais Ķencis no visiem pasaules Ķenčiem. Gauja, kas tinas ap Piebalgām kā tautiska josta...
Lai kuru no māsām jūs izvēlēsities par sava ceļojuma galamērķi – apciemojiet arī otru. Lai “neapbižojas”, lai turpina mīļi lekties, lai turpina mērīties. Jo tieši kopā ir interesantāk piedzīvot visu, kas ar mums notiek, notika un notiks.
Raksta tapšanu atbalsta: Jaunpiebalgas novada pašvaldība (2021)
Jānis Holšteins-Upmanis
Redaktors