Apskatīt kartē

Ekspedīcijas piezīmes. Alojas novads

Radot “Radiožurnāla” aizmetņus, šovasar mūsu ceļi veda uz dažnedažādām Latvijas vietām. Meklējot rakstu varoņus, viesojāmies pašvaldībās, pilsētās, ciemos, miestos un viensētās. Daudzi no tiem mūs ne gluži pārsteidza nesagatavotus, bet tā vai citādi nolika mūs “uz nelielas pauzes”.
Lasīt vairāk

Mistiskā Regīna Ezera

Lasīt vairāk

Arhips Kuindži un taureņu spārni (1842–1910)

Lasīt vairāk

Sloveckis

Lasīt vairāk

Johans Valters

Lasīt vairāk

Purvīšu dzimtas sākums un Vilhelma Kārļa Purvīša vectēvs. JĒKABS PURVĪTIS

Lasīt vairāk

Mariona

Lasīt vairāk

Vilhelma Purvīša nozīme Ķemera dzīvē. Epizodes

Lasīt vairāk

AUSEKLIS (1850-1879) JAUNPIEBALGĀ

Lasīt vairāk

Ritums Ivanovs

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes. Cēsu novads

Lasīt vairāk

Kārlis Skalbe. Dzejnieks un Zetlīziņa.

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Gulbenes novads

Lasīt vairāk

Pēteris Šmits. Folkloras problēmas.

Lasīt vairāk

Brā’āļi

Lasīt vairāk

Veidenbaums. Ceļotājs apziņā, laikā un telpā

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Valmieras novads

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes. Savvaļa

Lasīt vairāk

Pauls Valdens. Fizikāli organiskās ķīmijas pamatlicējs.

(1863. gada 26. jūlijs – 1957. gada 22. janvāris)
Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Olaines novads

Lasīt vairāk

Ekspedīciju piezīmes: Siguldas novads

Lasīt vairāk

Krietnais kritiķis Zeiferts

Lasīt vairāk

Pastāvēs, kas nemainīsies

Lasīt vairāk

ANTRA LIEDSKALNIŅA

Lasīt vairāk

Emīls Dārziņš. In Limbo.

In limbo – nemainīgs stāvoklis, kurā kāds ir aizmirsts, atstāts vai nonācis pats. Stāvoklis, kurā neviens nezina kas notiks un kad (un vai vispār) tas notiks. Emīls Dārziņš – cilvēks, komponists, kurš piedzima Jaunpiebalgā 1875.gada 3.novembrī, bet savos ideālos un vīzijās ir iestidzis nu jau arī mūsdienās.
Lasīt vairāk

Krodera paradoksi

Lasīt vairāk

Jūlijs Madernieks. Ornaments.

Lasīt vairāk

Bēru dzimtas mantojums Ventspils novadā

Bēru dzimtas heraldisko lāci sāku ķert pirms desmit gadiem, kad Rīgā pavadītais studiju laiks mani domās arvien vilināja atgriezties mājās – Popē. Šo gadu laikā, lāča pēdas ir izdevies sadzīt gan Popes muižas vēsturiskās ēdamzāles oriģinālo mēbeļu veidolā, parka dekoratīvās vāzes izskatā, gan arī arhīva materiālu izcilos paraugos. Tā gluži vienkārši, sekojot Bēru dzimtas lācim, izdevās izstrādāt arī savu maģistra darbu vēsturē, kas ļāva vēl plašāk izzināt šā unikālā mantojuma nozīmi un nepieciešamību to nosargāt.
Lasīt vairāk

Raimonds Rudzāts. Sporta Pote

Ekspedīcijā Siguldas novadā secinājām, ka tas ir pārpilns ar sporta adrenalīnu. Lēkšanas, lidošanas, laišanās, iešanas, skriešanas, šļūkšanas – aktivitātes teju visām gaumēm un spējām. Tāpēc nolēmu painteresēties – kopš kura laika sports ir tik ļoti pārņēmis Siguldas senleju. Tā kā ikdienu mēdzu pavadīt kopā ar sporta žurnālistiem, veicu nelielu aptauju, lai noskaidrotu, kurš siguldietis varētu pavērt priekškaru uz demokrātiskā sporta uzplaukumu Siguldas novadā. Visi uzrunātie norādīja uz vienu un to pašu cilvēku – Raimondu Rudzātu. Sporta žurnālists, sporta entuziasts, siguldietis un piedevām – brīnumu organizators savā “R. R. fondā”. Mums noteikti bija jāaprunājas!
Lasīt vairāk

Ko uzglabā iezis?

Visticamāk, katrs, kurš mērojis ceļu no Rīgas Valmieras virzienā, caurbraucot Murjāņiem, ir nopētījis Siguldas novadā esošās Inčukalna dabasgāzes krātuves varenos vārtus. Pirmās domas, kas nāk prātā – tas noteikti ir šausmīgi bīstami! Nacionāla mēroga tehniskā būve, kas aiz vārtiem slēpj... gāzi. Daudz, daudz gāzes. Noteikti – lielās mucās vai toveros, noteikti - uz katra tovera ir pa uzlīmei ar miroņgalvu uz oranža trīsstūra. Vēl ticamāk – ja plīst kāds ventilis, tad lai Dievs stāv mums klāt! Un miljons citu izdomājumu, kas rodas cilvēkam, kurš no dabas gāzes krātuves saprot tikpat daudz kā atšķirību starp fadiēza mažoru un sibemola septakordu. Tātad – neko daudz. Mazliet vēlāk, stāvot uzkalniņā pretī Krimuldas baznīcai, kas cilvēka mērogam ir gana tālu, secinām, ka vēl joprojām atrodamies turpat - tieši virs dabas gāzes krātuves. Kad apjēdzam, ka gāzes krātuves mērogs ir 25 km2, un tā aptuveni 700 metru dziļumā sevī tur teju piecus miljardus kubikmetru gāzes, mazliet saļogās ceļi. Bet pēc tam – kļūst interesanti. 700 metru dziļumā ieraktas milzu mucas? Ne taču! Gāze tiek uzkrāta.. iežos. Tā kā tas skan vēl neticamāk, uzmeklējām vienu no mūsu laika spilgtākajiem dabas pētniekiem – zaļgalvi Rvīnu Vardi – lai viņš sniegtu mums atbildes, mieru un nojausmu par to, cik cilvēks tomēr ir maziņš. Lūk, ko viņš mums pastāstīja..
Lasīt vairāk

Siluetu un tēlu pretrunīgā daba

Lasīt vairāk

Rūmī un Imants Ziedonis, ceļš uz grāmatas izdošanu

Lasīt vairāk

Jānis Kuzmins. Mācēt uzvarēt

Lasīt vairāk

Jauno mākslinieku balvas "Pavasaris" izstāde Purvīša muzejā

Purvīša muzejs atklāj jauno mākslinieku balvas “Pavasaris” izstādi muzeja teritorijā, kur 21 lielformāta darbs izstādīts brīvdabā – aptuveni divu kilometru garajā ainavu takā “Purvīša acīm”. Pirmo reizi jauno mākslinieku konkursu Purvīša muzejs organizē kopā ar MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolu un Cēsu pilsētas Mākslas skolu.
Lasīt vairāk

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Lasīt vairāk

Jaunpiebalgas novads, Vidzeme

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Teksts: Jānis Holšteins-Upmanis
Foto: Elīna Kursīte
Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.


2022. gada 3. martā Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” saņēma dāvanu. Neparastu dāvanu - ainavista Vilhelma Purvīša dzimtas mājas, ar novēlējumu radīt izcilajam gleznotājam muzeju. Zīmīgi, ka šis dāvinājums notika Meistara 150. dzimšanas dienā. Togad, vien mazliet vēlāk, Purvīša darbu izstāde Latvijas nacionālajā mākslas muzejā kļūs par apmeklētāko izstādi pēdējo desmitgažu laikā. Protams, jebkuram mākslas baudītājam uzreiz prātā nāk Purvīša pārsteidzošās gleznas, savukārt mums – fonda “Viegli” dalībniekiem – visvairāk interesē “cilvēks – Purvītis”. Kāds viņš bija, kā redzēja šo Pasauli un kādas bija viņa personības šķautnes. Lai iegūtu pilnīgāku priekštatu par Vilhelmu Purvīti, nolemjam doties ekspedīcijās, meklējot arhīvos un senos pierakstos pašus pirmsākumus – kāda bija Purvīšu dzimta, pirms tajā ieradās Vilhelms. 

Mūsu pirmās ekspedīcijas Jaunpiebalgā galvenais uzdevums ir “atgriezties” 1824.gadā, kad Made un Pēteris Purvīši pēc strīda ar hernhūtiešiem, Jurģos atstāj savas Tirznieku mājas, lai dotos uz Jaunpili, šodien – Zaubi. Tieši tur – “Vecjaužu” mājās – top Vilhelma Purvīša muzejs. Ekspedīcijas sākumā mēs nenojautām, ka tā kļūs par savdabīgu “izlaušanās istabu” – ar dziļu pļavu brišanu, meklējot hernhūtiešu saieta namu, orientieristu stilā atrodot iespējamo Purvīšu dzimtas māju drupas un līšanu laukā pa aizslēgtas vidusskolas pirmā stāva logu. Papildus tam  - hernhūtiešu garu dusmas par noslēpumu atklāšanu.. Bet par visu – pēc kārtas. 

Ekspedīcijā dodamies piecu cilvēku sastāvā – pētnieces Janīna un Elīna Kursītes, Žanete un Ants Grendes, kā arī es – “Radiožurnāla” redaktors. Ceļš uz Jaunpiebalgu ved caur... Alūksni un “Ernsta Glika bībeles muzeju”, jo tur šodien dzīvo un strādā vēsturnieks Jānis Polis. Viņš ir caur un caurēm piebaldzēns, tāpēc zina ieviest skaidrību par atšķirībām starp Jaunpiebalgu un Vecpiebalgu. Izrādās, hernhūtiešu aktīvās rosības dēļ, Vecpiebalga izglītības līmenī reiz esot pārspējusi Jaunpiebalgu par veselu paaudzi. Bet, aizstāvības pēc, jāsaka, ka jaunpiebaldzēni allaž bijuši ideālisti un sapņotāji – braukuši Pasaulē laimi meklēt un atgriezušies ar modernām vēsmām (brāļi Kaudzītes tam ir gana spilgts piemērs). Turpretī vecpiebaldzēni tiktāl izskolojušies, ka intelektam kļuvis par šauru - liels vairums topošo uzņēmēju, skolotāju un viedokļu līderu devušies laimes meklējumos uz Rīgu, lai atpakaļ Vecpiebalgā vairs neatgrieztos. “Liela uguns pati sevi dzēš,” teiktu Šekspīrs. 

Hernhūtieši, neapšaubāmi, devuši milzīgu artavu latviešu skološanā, bet, gluži kā ar visām pārmērībām, kļuvuši pārlieku intensīvi, tāpēc nonākuši pretrunās ar baznīcu (tolaik lielākā daļa mācītāju bija vācbaltieši) un vietējo iedzīvotāju izvēlēm. Tā, 1842. gadā Purvīšu Pēteris no Jaunpiebalgas Tirznieku mājām nokļūst konflikta krustugunīs starp diviem dzirnakmeņiem: hernhūtiešu kustību un mācītāju Kēlbrantu. Tie pirmie apsūdz to otro teju divdesmit pārkāpumos, kas pēc izmeklēšanas apstiprinājumu tomēr negūst. Toties mācītāja aizstāvēšana Purvīšiem maksā dārgi: milzīgā naida dēļ viņi – deviņu bērnu ģimene – atstāj savas mājas un dodas nezināmajā. 

Šādu vēstures liecību atrodam Jaunpiebalgas vidusskolas arhīvā, ko rūpīgi sagrupējusi Vēsma Johansone. Absolūtas nejaušības rezultātā, atrodam tieši to kladi, kurā pārrakstītas baznīcas grāmatas un atveram tieši vietā, kurā vēstīts par Pētera Purvīša aizbraukšanu no Jaunpiebalgas. Tikmēr skolas saimnieks visus ekspedīcijas dalībniekus ir ieslēdzis skolā, domājot, ka neviena cita mācību iestādē nav (tiesa, muzeja sarkanais busiņš, kas noparkots tieši skolas priekšā, varētu gan liecināt par kādu ceļotāju klātbūtni). Pēc mēģinājumiem skolu atslēgt un īsām pārrunām tiek nolemts izlauzties, izrāpjoties pa logu. Visi ekspedīcijas dalībnieki ir 35 – 75 gadu robežās, tāpēc “rāpiens” liek ne tikai atcerēties bērnību, bet arī mazliet satraukties, sagrupējot ķermeni jebkurā brīdī iespējamam “atpakaļmetienam”. Bet viss beidzas labi – esam evakuējušies. Tikmēr, hernhūtiešu gari, redzēdami, ka ar pirmo piegājienu topošo “Purvīša muzeju” nevar apturēt, “Vecjaužu” mājās nobrucina vienu no vecās kūts sienām. Zem drupām tiek apraktas arī senas zirgu pajūga detaļas. Tieši tādas, kādas uzgājām arī  “Vēveros” – Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiālē, meklējot vizuālus paraugus mājām un sadzīves rīkiem, kas datējami ar 19. gadsimta sākumu. Iespējams, tās ir Purvīšu zirgu pajūga detaļas, ar kuriem gleznotāja priekšteči pārcēlās uz Vecjaužiem…

Hernhūtiešu saieta namā, kas šobrīd novietots Alauksta ezera krastā, kāda uzņēmēja apsaimniekotajā teritorijā, arī iegājām. Saieta nama atjaunošana tam noteiktā statusa (saimniekaprāt – nepamatoti) dēļ ir teju neiespējama. Tādējādi hernhūtiešu kustība un tās izpēte jau atkal liek neziņā raust plecus – vai tie jau atkal ir hernhūtiešu gari vai birokrātijas apburti eksperti, kuri neļauj šo vēstures lappusi pienācīgi izlasīt, iztulkot un kopt. Lai hernhūtieši dara kā grib – ja vēlas slēpties, lai tā būtu. Tikmēr mēs esam ieguvuši vērtīgus materiālus par 200 gadus seniem notikumiem, kas vēlāk sāks veidot grūti atšķetināmu, tomēr ticamu pavedienu. Pavediena otru galu mēs uziesim trešajā ekspedīcijā Zaubē. Vai tā ir sakritība, ka tobrīd, kad Purvīši mēro ceļu no Jaunpiebalgas šķietami nezināmā virzienā, Zaubē kalpojošā mācītāja sieva nāk no.. Jaunpiebalgas? Kas viņa ir un kāpēc Vilhelms Purvītis veselas divas paaudzes vēlāk arvien paliek uzticīgs vācbaltiešiem un vāciešiem? Vēsturei patīk ziņkārība, bet ne uzbāzība. Mēs turpinām maziem solīšiem un nākamajā ekspedīcijā meklēsim Vilhelma tēvu. Rēzeknē.

Ekspedīcija tapusi sadarbībā ar Purvīša muzeju. 

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.

Ekspedīcijas piezīmes. Purvīti meklējot. Jaunpiebalga.